خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / وقتی آگهی استخدام سازمان حفاظت محیط زیست باعث "شاخ درآوردن انسان" می‌شود

وقتی آگهی استخدام سازمان حفاظت محیط زیست باعث "شاخ درآوردن انسان" می‌شود

[ad_1]

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ هر کس حق دارد در مورد دانش من شک کند، الا یک مورد، من دکترایم را مورد تنوع گیاهی پارک ملی گلستان نوشته‌ام و تا به حال دو جلد کتاب و چندین مقاله بزرگ علمی در مورد این پارک منتشر کرده‌ام.

حدود ۱۰ گونه گیاهی جدید از پارک شرح داد‌ه‌ام؛ حدود ۳۰ گونه گیاهی جدید از این پارک برای نخستین بار از ایران گزارش کرده‌ام؛ از سال ۱۳۶۶ مرتب به آنجا می‌روم و در آنجا تحقیق می‌کنم، وجب به وجب پارک را گشته‌ام و با مسائل آن ـ حتی مسائل غیر از حیطه تخصص خود ـ آشنایم؛ این مقدمه را گفتم که بدانید که چرا از آگهی استخدام در سازمان حفاظت محیط زیست «شاخ» درآوردم.

در اطلاعیه استخدامی ۱۳۹۷ برای پارک ملی گلستان و چند منطقه دیگر «کارشناس زیست‌گاه خشکی» اعلام شده است؛ رشته‌های مورد نیاز هم بیوتکنولوژی کشاورزی (فوق لیسانس، دکتری)، بیوتکنولوژی کشاورزی، گرایش گیاهی (دکتری)، مهندسی طراحی محیط زیست (فوق لیسانس).

۱٫ هیچکدام از این تخصص‌ها ارتباطی با یک پارک ملی ندارد حتی کارشناس مهندسی طراحی محیط زیست؛ اصلا کارشناس بیوتکنولوژی کشاورزی در یک پارک ملی که هدفش حفظ تنوع زیستی است و طبق قانون هر‌گونه بهره‌برداری در آن ممنوع است به چه کاری می‌آید؟ اگر یک جای دنیا را پیدا کردید که در یک پارک ملی متخصص بیوتکنولوژی کشاورزی کار می‌کند، آنوقت من خودم را حلق آویز می‌کنم.

پارک ملی گلستان از صدها معضل رنج می‌برد و نیاز به متخصصان حفاظت، تنوع زیستی، حیات وحش و البته در صورت تعریف وظیفه به متخصصان گیاهشناسی و جانورشناسی و حتی کارشناسان آشنا به مسائل گردشگری و اجتماعی دارد؛ چه کاری بناست در پارک ملی گلستان انجام شود که شما بخواهید متخصص کشاورزی، آنهم بیوتکنولوژی کشاورزی را بکار بگیرید؟ اگر من ذینفع بودم حتما به سازمان بازرسی یا دیگر مراجع حقوقی شکایت می‌کردم که بررسی کنند با این اطلاعیه چه کسی را در آب نمک خوابانده‌اند و می‌خواهند استخدام کنند.

۲٫ من شک دارم چنین اعلام نیازی از طرف اداره کل محیط زیست استان یا اداره پارک ملی گلستان صورت گرفته باشد؛ منتظر می‌مانم ببینم که دوست عزیزم آقای دکتر عبدوس، مدیر‌کل محترم گلستان هم نقشی در این اعلام نیاز داشته است؟

۳٫ در ضمن توضیح دهند که کارشناس مناطق خشکی چه معنایی دارد و رابطه آن با تحصیلات بیوتکنولوژی کشاورزی چیست؟ برای کسب اطلاع دراین خصوص به یکی از دوستانم زنگ زدم؛ به طنز به من گفت: «چه اشکالی دارد، این همه زمین بلااستفاده در پارک ملی گلستان است، کنارش هم که دارند سد گلمندره را می‌سازند، حتما این متخصص مناطق خشک می‌خواهد در دشت میرزابایلو برنج تراریخته تولید کند!»

دیدم بی‌ربط هم نمی‌گوید، در زمان خانم ابتکار هم دشت میرزابایلو را شخم زدند و اطرافش را خندق زدند اما چون آن زمان نه سد گلمندره بود و نه متخصص بیوتکنولوژی کشاورزی، به همین دلیل درمنه زار، شالیزار نشد! حال وزیر سابق کشاورزی و متخصص امروز آب با مشاوران ورزیده بیوتکنولوژی می‌خواهند پروژه ناقص خانم ابتکار را تکمیل کنند!

حسین آخانی؛ دکترای گیاه‌شناسی از دانشگاه مونیخ آلمان و عضو هیئت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران

لازم به یادآوریست سال گذشته رئیس سازمان محیط زیست، “نیره اعظم خوش خلق سیما” (رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی) را به‌عنوان مشاور فن‌آوری و بیوتکنولوژی سازمان محیط زیست منصوب کرد.

انتهای پیام/

[ad_2]

مطلب تصادفی

کوچه "آشتی‌کنان" در منطقه‌ای با ۷۹درصد طلاق/جاذبه گردشگری در میان برج‌های پست‌مدرن+تصاویر

[ad_1] خبرگزاری تسنیم/ «یک کوچه -صد خاطره» – «آشتی، قهر» – دو دوست دیرینه فرهنگ‌های …