خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / پزشکی| تاثیر جراحی‌ زیبایی سینه در کاهش یا افزایش سرطان پستان

پزشکی| تاثیر جراحی‌ زیبایی سینه در کاهش یا افزایش سرطان پستان

مریم طباطباییان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، درباره جراحی‌های زیبایی سینه اظهار داشت: جراحی‌های زیبایی پستان اغلب برای کاستن از حجم سینه‌ها و کوچکتر کردن آنها انجام می شود که در این دسته از جراحی‌ها، ریسک سرطان پستان به نسبت حجم برداشته شده از پستان کم می شود ولی این جراحی هیچگاه معادل جراحی پیشگیرانه از سرطان محسوب نخواهد شد.

وی تصریح کرد: اظهارنظرهای غیرعلمی و غیر مستند و همچنین تحریک جامعه زنان از طریق ترس مدتی است در فضای مجازی و حتی برخی از سایت‌ها گسترش یافته که باید متخصصان و کارشناسان فعالانه در این خصوص اقدام به اطلاع رسانی صحیح کنند.

وی با بیان اینکه جراحی لیفت پستان تقریباً هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش ریسک سرطان پستان ندارد، افزود: استفاده از پروتزهای استاندارد هیچگاه موجب افزایش خطر سرطان پستان نخواهد شد.

وی ادامه داد: تنها نکته قابل توجه، کاهش دقت ماموگرافی در آن دسته افرادی است که از پروتز استفاده می‌کنند به همین دلیل این افراد باید در انجام ماموگرافی با حساسیت بیشتری برخورد کنند؛ ماموگرافی در این افراد با تکنیک اصلاح شده قابل انجام است و باید به متخصص رادیولوژی اطلاع داده شود که پروتز سینه دارند.

این پزشک جراح پستان تاکید کرد: مطالعات علمی ثابت کرده که تشخیص سرطان پستان در افرادی که پروتز دارند دچار تاخیر نمی‌شود و سایز توده سرطانی در این بیماران در زمان تشخیص کمتر است که علت آن آسان تر بودن معاینه پستان و یا توجه بیشتر این افراد به تغییرات پستان خودشان است.

طباطباییان اضافه کرد: تمامی کسانی که قصد جراحی‌های سینه اعم از ماموپلاستی؛ پروتز و یا لیفت دارند باید توجه داشته باشند که پیش از هرگونه جراحی در این عضو، ابتدا با انجام معاینه و در صورت نیاز؛ ماموگرافی از سلامت عضو مطمئن شوند، همچنین اگر سیگاری هستند باید مصرف هرگونه دخانیت را ترک کنند چراکه سیگار کشیدن اثر بسیار نامطلوب بر محل عمل خواهد داشت و باعث کند شدن روند درمان می‌شود در واقع این موضوع به ظاهر کوچک، بارها به دلیل کم توجهی عوارض و آسیب‌های جدی به بیمار وارد می‌کند.

این جراح پستان خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است، هیچکدام از انواع جراحی‌های زیبایی پستان با کاهش و یا افزایش خطر سرطان ارتباطی ندارند ولی افراد بالای ۳۵ سال باید قبل از عمل جراحی، آزمایش ماموگرافی برای تشخیص ضایعات مشکوک را انجام دهند و به طور مرتب اقدامات غربالگری را پیگیری کنند.

انتهای پیام/


مطلب تصادفی

احتمال وقوع رگبار و سیلابی رودخانه‌ها در تهران و ۸ استان کشور در روز سه‌شنبه

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد پیرو اطلاعیه شماره …