خانه / اخبار فرهنگی / عدم پرداخت دستمزد و حذف نام گروه «بدن دیوانه» از تیتراژ فیلم «لالاکن»

عدم پرداخت دستمزد و حذف نام گروه «بدن دیوانه» از تیتراژ فیلم «لالاکن»

باشگاه خبرنگاران پویا – احسان زیورعالم

برای جامعه تئاتری نام یاسر خاسب، نامی بی‌معنا نیست. برای تئاتر خاسب برابر تئاتر فیزیکال است. او که تا چند روز دیگر با نمایش خاطره‌انگیز «گل» به تماشاخانه ایرانشهر می‌رود، نه از جامعه تئاتری که جامعه سینمایی دلخور است. جایی که زحماتش برای آفرینش یک اثر هنری به راحتی نادیده گرفته می‌شود.

داستان یاسر خاسب در سینما از جایی ناراحت‌کننده می‌شود که او نسبت به حذف اسم خود و‌ گروه حرکتش و عدم تسویه حساب از سوی سازندگان فیلم سینمایی «لالاکن» انتقاد می‌کند.  وی درباره ورودش به این پروژه گفته است به سبب آشنایی با یک همکار قدیمی وارد پروژه «لالاکن» به کارگردانی مصطفی قربانپور و تهیه‌کنندگی آقایان غفاری و نوری می‌شود و طبق  قرارداد طراحی حرکت و کارگردانی هنری بخش رؤیاهای نمایشی را بر عهده می‌گیرد.

فیلمبرداری فیلم اواخر آبان‌ماه آغاز می‌شود و کار به قول یاسر خاسب در شرایط بسیار سخت، نامناسب و بی‌برنامه و غیرحرفه‌ای با امکانات کمی پیش می‌رود تا در اوایل دی‌ماه فیلمبرداری تمام شود؛ اما عوامل تولید و تهیه در فضای خبررسانی‌ هیچ نامی از گروه حرکت نمی‌برند.

یاسر خاسب گفته است:«بیشتر بخش‌های جذاب فیلم توسط همین گروه حرکت آماده شده است. ضمن اینکه از برخی سازندگان فیلم هم می‌شنیدیم که آنچه گروه در آن فضا کار کرده‌ قابل‌قبول نیست و در حد انتظارات آنها نبوده است»


وی با اشاره به اینکه افیلم با مشکل عدم زمانبندی و نبود طراحی صحنه و لباس و گریم مناسب مواجه بوده‌ است، گفته است: «قبول کردم با خصلت تئاتری بدون هیچ انتظاری حتی برای ایات و ذهاب گروه هم با عوامل فیلم همکاری کنیم؛ اما الان متوجه شدم که باید خیلی زودتر پیگیر قرارداد مالی‌ام می‌شدم.»

با توجه به اتفاقات رخ داده، خاسب از طریق خانه سینما مشکل خود را پیگیر شده است و در این باره گفته است: « باعث تأسف است که فیلم‌هایی این چنینی با عدم صداقت مجوز می‌گیرند که وقتی خبر تدوین نهایی فیلم را هم می‌بینیم متوجه می‌شویم حتی نامی از گروه حرکت و زحمات آنها در عوامل فیلم نیست، در حالی که اطمینان دارم بخش‌های فیلمبرداری شده با حضور گروه حرکت همچنان به قوت در فیلم باقی است.»

وی در همین راستا اقدام به انتشار نامه‌ای به محمدرضا فرجی، مدیر کل سینمای حرفه‌ای ضمن  تشریح سابقه هنری خود می‌نویسند پس از «توافق به عمل آمده و امضای قرارداد، قرار بر این شد با اختصاص این بودجه ناچیز به بنده و تعداد افراد گروه حرکت که همگی از دانشجویان و هنرجویان و بازیگران و ورزشکاران حرفه‌ای و آماتور و کودکان خردسال بوده‌اند (حدود ١۵ تا ۲۰ نفر بزرگسال در رشته‌های فیزیکال تئاتر، پارکور، فری‌رانینگ، بیبویینگ، دنس حرفه‌ای و … و حدود ۱۰ کودک و نوجوان خردسال در رشته‌های باله، ژیمناستیک، اسکیت – که خارج از بحث حق‌الزحمه قرارداد بودند و به زیبایی کار حضور داشته و با تمام توان و انرژی خالصانه عشق ورزیدند و در بخش‌های مختلف و سخت رؤیاهای نمایشی انجام وظیفه کردند- با توجه به عدم وجود فضای مناسب کار در شرایط مسافت دور و سرد و ناایمن جانی بدون بیمه پزشکی در هوای بسیار آلوده با دستگاه بخار دست‌ساز گاز پروفین غیر استاندارد در سوله‌ای مخروبه در بوستان ولایت (پشت ایستگاه مترو زمزم)، بدون هیچ وسیله حمل و نقل در برنامه  بی‌نظم به ظاهر آفیش و بدون حتی سرپناه یا جایگاه استراحت یا ساعت‌ها انتظار بیهوده از بی‌نظمی و ناهماهنگی‌ها، همواره ایستادیم بر عهد و پیمانمان بدون هیچ توجه و کمک از طرف آنها و دیگران.

وی در بخشی از نامه خود می‌نویسد: «دوستان تولید حتی به بهانه های مختلف در تحویل نسخه امضاء شده قرارداد هنوز هم کوتاهی کرده‌اند و نسبت به پرداخت اقساط هم به جز مبلغ کم پیش قسط اول دیگر هیچ حرفی به میان نیامد.»

خاسب در شکوایه خود می‌نویسد: «بنده شرمنده تمامی عزیزانی هستم که در طی دو ماه زحمت و تلاش بی‌چشم‌داشت شبانه‌روزی برای این فیلم دویدند و این بود مزد آنها و حالا گروه نمایش حرکت پیاده‌اند و دوستان به ظاهر اهل سینما سواره. و جالب اینکه آقایان قربان‌پور و غفاری و نوری و فاتح و … به دفعات با پاسکاری‌های غیر منصفانه و غیرانسانی نسبت به پاسخ‌گویی در پرداخت حق‌الزحمه گروه حرکت کاملاً طلبکارانه با ما صحبت می‌کنند.»

با وجود فعالیت‌ها، پیگیری‌ها و نامه‌های یاسر خاسب هنوز او موفق به احقاق حقوق گروه خود نشده است. او در حالی به سراغ پروژه نمایشی خود می‌رود که دلمشغول گروه دیگری است که شاید نه نامی از آنان در تیتراژ اثری هنری بیاید و نه اندک دستمزدشان به حسابشان واریز شود. می‌ماند تنها تمرین‌های سخت فیزیکی و پایان تلخی که هنرجویان جوان را نسبت به سینما دل چرکین می‌کند.

نکته قابل‌توجه آنکه، گروه هنری یاسر خاسب و گروه‌های مشابه او، با اینکه در سال‌های گذشته مورد توجه آثار سینمایی قرار گرفته‌اند؛ اما هنوز وضعیت صنفی مشخصی ندارند. اگرچه خاسب و همراهانش از دل تئاتر برآمده‌اند؛ اما در خانه تئاتر نیز جایگاه مشخصی نداشته، کما اینکه کانونی با عنوان حرکت در خانه تئاتر وجود دارد. با این حال گونه‌های نمایشی یاسر خاسب و همراهانش جایگاهی در این فضا ندارند. این وضعیت در خانه سینما بغرنج‌تر است.

انتهای پیام/


مطلب تصادفی

دعای روز دوازدهم ماه رمضان + صوت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن …